Komfortowo z Kielc do Winnicy

20.12.2017

Teraz, drogę z samego centrum Polski do centrum Ukrainy można pokonać z przyjemnością i bez kilkugodzinnych kolejek

Prawie rok temu ukraińsko-polską granicę przekroczył pierwszy pociąg z Kijowa do Przemyśla. 23 grudnia 2016 roku dla każdego podróżnika coś się naprawdę zmieniło i to na lepsze. W Dniu Niepodległości  Ukrainy uruchomiono drugi pociąg relacji Kijów - Przemyśl, ale już inną trasą, przez Winnicę, Chmielnicki oraz Tarnopol. Od 11 grudnia zaczął także kursować pociąg relacji Odessa-Przemyśl. W sumie zostały uruchomione 3 pociągi w ciągu jednego roku.

Ostatnio było uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe Kielce - Przemyśl, dzięki któremu można zdążyć na pociąg Przemyśl - Winnica. Jest to jak najbardziej aktualne z powodu dużej liczby studentów z partnerskiego miasta na Ukrainie oraz intensywnej współpracy między miastami.

Dojechać z Kielc do Winnicy można na różne sposoby. Dalej będą przedstawione najbardziej wygodne z nich oraz kilka innych.

Kolej:

Kielce - Przemyśl - Winnica

Pociąg odjeżdża z Kielc o 6:36 -  w Przemyślu jest na 12:06.

Czas podróży wynosi 5 godz i 30 min.

Koszt przejazdu w pierwszej klasie wynosi 85 zł, w drugiej - 65 zł.

Czekać na pociąg do Winnicy trzeba niecałą godzinę:

z Przemyśla Intercity odjeżdża o 13:10 - w Winnicy jest na 20:47.

Czas podróży stanowi 6 godzin 37 minut.

Koszt  przejazdu w pierwszej klasie wynosi 16,50 euro tj. około 70 zł, w drugiej - 11,30 euro tj. 50 zł.

Całkowity czas podróży z Kielc do Winnicy - to około 13 godz 37 min. Koszt minimalny wynosi blisko 120 zł. Dla osób z ulgą studencką/doktorancką - około 85 zł.

Zaletą jest punktualność pociągów. Odjazdy/przejazdy odbywają się zgodnie z podaną godziną, ponieważ dla tego środku transportu już nie istnieje niebezpieczeństwa kolejek na granicy. Przyjemność sprawia także możliwość korzystania z wygodnych warunków pociągu.

Autobusy:

Kielce - Winnica

Pierwszy autobus bezpośredni odjeżdża o 9:30 z Kielc - na miejsce planowo przyjeżdża o 1:40.

Planowany czas podróży wynosi 16 godz 15 minut.

Koszt  przejazdu wynosi 115 zł.

Następny odjeżdża o 17:10 z Kielc - na miejsce planowo przyjeżdża o 9:30.

Planowany czas podróży wynosi 16 godz 20 minut.

Koszt przejazdu wynosi 170 zł.

Zaletą jest bezpośrednie połączenie bez potrzeby przesiadki. Wadą - zwykłe przekroczenie granicy ze wszystkim, czego można podczas tego doświadczyć: stanie w kolejce (o 2 do 12 godzin) , sprawdzanie bagażu drogą skanowania na taśmie itd.

Blalacar:

Kielce - Winnica

Planowany czas podróży wg ofert na stronie to około 10 godzin.

Koszt - do 100 zł.

Jest to najszybsza opcja z warunkiem, że na granicy nie będzie dużych kolejek. Zaletą jest sam tryb podróży w samochodzie osobowym: możliwość zatrzymać się w każdej chwili, nawiązania rozmowy z kierowcą/pasażerami itd. Wadą - brak wyboru. Na Blalacarze są tylko rzadkie oferty połączenia Kielce - Winnica.

Alternatywne opcje

Gdyby żaden z ww. wariantów nie pasował jest także możliwość dostać się do Winnicy z Krakowa albo Lublina. Koszt połączenia autobusowego na całej trasie Kielce - Winnica w takim wypadku będzie wynosił blisko 140 zł, a planowany czas podróży - około 16 godzin. Zaletą jest szerszy wybór godziny odjazdu, wadą - przesiadka oraz granica.

Z Kielc można się dostać także do innych miast Ukrainy. W każdym przypadku droga będzie prowadziła przez Lwów. Przy potrzebie dostania się do miasta Lwa można skorzystać z każdego wspomnianego wyżej  środku transportu. Są też inne opcje z 2-3 przesiadkami, ale gwarancją przybycia na miejsce o planowanej, powiedzmy, porannej godzinne. Chodzi o przejście piesze w Medyce. Działa ono całodobowo. Problemy polegają głównie na tym, jak dostać się do Przemyśla, a później Medyki.

Drugi jest ważniejszy: z Przemyśla do granicy codziennie od 5-6 do 21-22 jeździ bus. Podróż dość krótka - 20 minut, koszt przejazdu - to 2 zł. Niestety, nie można nim się dostać do Medyki w nocy. Na przejściu ze strony polskiej zwykle nie ma kolejek, chociaż sytuacja nieco się pogarsza podczas świat. Także warto wiedzieć, że całe przejście - to około 700 m, które trzeba pokonać pieszo. Z miejscowości Szeginie po stronie ukraińskiej co pół godziny odjeżdża marszrutka do Lwowa. Czas podróży wynosi 1 godz 30-40 min, a koszt to około 6 zł.

Do Przemyśla z kolei można dojechać przez Kraków (koszt z Kielc do Krakowa to 30 zł normalny, do 15 ulgowy) pociągiem czy busem z przesiadką (pociągi i busy jeżdża mniej więcej co 2-3 godziny), ale czas oczekiwania na następny pociąg (z Krakowa do Przemyśla 45 zł normalny w drugiej klasie, 22,50 zł ulgowy)  wynosi od 1 do 3 godz. Także można wyjechać w nocy z Kielc autobusem o 00:50 do Rzeszowa (około 30 zł), zrobić przesiadkę na pociąg do Przemyśla (10,50 zł normalny, 5,14 ulgowy), a dalej jak opisano wyższej. W taki sposób dojechać do Lwowa można na 10 godzinę, ale niezbyt wygodnie.

W tym artykule były wymienione różne możliwości. O Waszym wyborze może decydować cena, czas podróży, godzina wyjazdu/przyjazdu albo  inne czynniki. Jako osoba, która doświadczyła na sobie każdego z tych sposobów, zapewniam, że cywilizowana podróż bez szarpania, kolejek i niedziałającej klimatyzacji ewidentnie sprawi przyjemność dalszego pobytu i będzie chronić Wasze nerwy.

Autorka: Ira Vitiuk

 
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych